Gdzie mogą być stosowane kurtyny z folii?
Kurtyny z folii, czyli kurtyny z PCV (polichlorku winylu) potrafią odnaleźć się niemalże w każdym zakładzie przemysłowym i z tego względu teraz są stosowane na potęgę, dosłownie wszędzie. Mogą wejść w rolę dodatkowych drzwi w zakładzie mięsnym, odgrodzić kantorek od części sprzedażowej w sklepie spożywczym albo przeistoczyć się w praktyczną ściankę oddzielającą stanowiska pracownicze na hali logistycznej. Kurtyna z folii wyznacza pewne przestrzenie i decyduje o ich przeznaczeniu. W różnych celach bywa bowiem stosowana. A w zależności od tego celu inny powinien być jej rodzaj.
Każda taka folia może mieć bowiem ciut inne właściwości, które zadecydują o tym, w jakim zakładzie się ona odnajdzie i jakie funkcje zdoła spełnić. Polichlorek winylu wyróżnia się swoją termoplastycznością. Jest to taki materiał, który – gdy tylko zadziała się na niego odpowiednio wysoką lub niską temperaturą – będzie zmieniać swoje właściwości, właśnie pod wpływem warunków otoczenia. Różne bywają jednak odmiany PCV. Polichlorek winylu nie ma wyłącznie jednej swojej wersji, co wynika chociażby z tego faktu, że w zależności od jego typu jego zastosowanie może być kompletnie inne. PCV bardzo często jest zresztą wzbogacany różnymi dodatkami. Uzupełnia się go chociażby plastyfikatorami, które doprowadzają do tego, że nawet zwykła z pozoru kurtyna z folii nagle staje się kurtyną super trwałą i super wytrzymałą, pasującą do najbardziej ekstremalnych warunków i potrafiącą im sprostać. Taka folia dobrze zniesie kontakt z deszczem, silnym wiatrem i mrozem. Może się jednak okazać, że nie poradzi sobie np. z nadmiernym promieniowaniem słonecznym albo upałem.
Przed zakupem jakiejkolwiek kurtyny z folii PCV, nawet jeśli nie jest ona jakimś drogim produktem, wypadałoby jednak dowiedzieć się, czego się od niej oczekuje, czyli jakie jej właściwości będą pożądane. Innych kurtyn używa się w chłodniach, a zupełnie innych w zakładach spawalniczych. Zastosowanie nieodpowiedniego produktu może natomiast skutkować obniżeniem poziomu bezpieczeństwa występującego w konkretnym miejscu pracy.